Opublikowany przez: Familiepl 2021-08-20 22:49:54
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Caroline Hernandez on Unsplash
Powrót do szkoły i przedszkola może sprzyjać częstszym przeziębieniom i chorobom dziecka. Dlatego dobrze znać kilka domowych przepisów na naturalne syropy, które będą pomocne w walce z katarem, kaszlem i złym samopoczuciem.
Z definicji wiemy, że przeziębienie jest to zespół objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych, spowodowany zakażeniem wirusowym. A objawia się ono najczęściej katarem, kaszlem, bólem gardła i kiepskim samopoczuciem. Mamy wiedzą, że najlepiej jest reagować już przy pierwszych objawach przeziębienia u dziecka, a wówczas może ono przebiegać nieco łagodniej i krócej.
TESTOWANIE: wypróbuj FITOBIMBI - spray na gardło już od 1. roku życia!>>
Gdy maluch zaczyna źle się czuć, warto go pozostawić na dzień, dwa w domu. Wówczas można zadbać, aby na czas przyjął wzmacniające syropy na przeziębienie, czy zrobił inhalacje.
Na pierwsze objawy kataru polecane są zwłaszcza inhalacje z soli fizjologicznej – jeśli mamy inhalator. Można też zastosować inhalacje nad parując ą misą z wodą – ale należy uważać, aby dziecko się nie poparzyło. Mamy polecają też maść majerankową do stosowania zwłaszcza na noc, gdyż uwalniające się olejki eteryczne pomogą swobodniej oddychać.
Dobrze także znać podstawowe przepisy na domowe syropy – z cebulą i czosnkiem, cytryną, a także z buraka. Działają przeciwzapalnie i łagodzą objawy przeziębienia, dzięki czemu dziecko będzie skuteczniej walczyło z objawami choroby.
Dużą cebulę kroimy na plastry, lub sporą kostkę. Rozgniatamy ząbek czosnku, który kładziemy na spód naczynia (miseczka, kubek, najlepiej szklana). Następnie warstwami układamy cebulę na przemian z miodem (2 -3 łyżki na cały syrop) lub jeśli wolisz z cukrem. Naczynie należy przykryć i odstawić na 2-3 godziny do uzyskania syropu. Syrop przechowujemy w lodówce do 2 dni. Po tym czasie należy zrobić świeży.
Przegotuj wodę i przestudź. Do 1 litra ciepłej (ale nie gorącej wody) dodajemy pokrojoną w plastry cytrynę. A gdy syrop przestygnie – dodajemy miód – 4-łyżki. Taką miksturę odstawiamy na kilka godzin, a następnie podajemy dziecku kilka razy dziennie po około ¼ szklanki do picia, po lekkim podgrzaniu.
Sporego buraka myjemy i kroimy w kostkę lub ścieramy zapaski na tarce. Władamy do szklanego pojemnika i łączymy z 4-5 łyżek miodu, a jeśli wolisz może być też cukier. Odstawiamy na kilka godzin, aby puścił sok. Podajemy kilka razy dziennie, po łyżeczce.
CZYTAJ TEŻ >> Dzieci przechodzą COVID inaczej - dowiedz się jak!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.